MAKER NEDİR?

Maker, kendi kendine üretip ortaya bir şeyler koyan kimseye denir Bu kapsamda Arduino ve benzeri elektronik donanımlar ile projeler yapan, 3 boyutlu yazıcılar ile bir şeyler tasarlayıp basan, kendi drone’unu yapan hatta kendisine ait yemek tarifi olan herkes kendini Maker olarak tanımlayabilir.

Maker kültürünün özünde paylaşım ve deneyim vardır. Maker, oluşturduğu şey her ne ise kendisine saklamak yerine paylaşmayı tercih eder. Bilgi ve deneyim de buna dahildir. Maker’lar için ezber bilgiden ziyade deneyim önemlidir. Maker, ezbere bilginin, bir şey oluşturmada deneyim kadar etkin rol almayacağını bilir. Deneyim kazanma süreci genellikle şu şekilde işler: yap, başarısız ol ve tekrar yap. Bu yüzden Maker, aynı zamanda başarısız olmaktan korkmayan kişidir.

Günümüzde teknolojinin yayılması ve herkese ulaşabilmesi sayesinde, herhangi bir şey meydana getirmek çok kolay hale geldi. İnternet sayesinde her türlü kaynağa erişim mümkün. Böylece yapılmak istenen şeyle ilgili detaylı açıklama, devre şemaları, 3 boyutlu yazıcı model dosyaları gibi materyaller kolaylıkla temin edilebilir.

Maker’lığın ruhunda paylaşmak olduğundan, makerspace ve hackerspace gibi Maker’ların birlikte kolektif  bir şekilde çalışabileceği atölyeler bulunmaktadır. Bu atölyelerde, her tecrübe seviyesinden insan bir araya gelerek hayallerini, deneyimlerini ve fikirlerini paylaşma olanağı bulabilir. Özellikle bu tip mekanlar, yeni başlayan kişiler için eğitim niteliğinde etkinlikler düzenlemektedirler. Eğer sizde de Maker ruhu varsa ve bir yerden başlamak istiyorsanız, atölyemizi ziyaret ediniz.

Detaylı bilgi için: http://www.makerteknoloji.com/


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis
Yükeniyor

TEKLİF FORMU

Teklif Almak İstediğiniz Hizmet


Bu kısımda teklif almak istediğiniz işten kısaca bahsediniz.