Mobil Web Uygulamaları

Günümüzde hemen hemen herkesin yanına almadan dışarı çıkamadığı smartphone ( akıllı telefon ), tabletler gibi cihazlara özel olarak kodlanmış ve tasarlanmış yazılımlara “Mobil Uygulama” denmektedir.

Mobil web siteleri masaüstü cihazlarınızdan görüntülediğiniz web sitelerinden farklı olarak akıllı telefon ve tablet boyutlarında tekrar oluşturulur ve kullanıcılar bu cihazlardan web sitelerine giriş yaptıklarında karşılarına bu ekran boyutlarında hazırlanmış web siteleri çıkar. Mobil uygulamalarda ise durum çok farklıdır. Aynı şekilde burada da uygulamanın çalışacağı platforma göre tasarım ve kodlama yapılır fakat burada yalnızca ekran boyu değil kullanılan yazılımın dili de değişmektedir. Ve bu yalnızca tek bir yazılım diliyle değil hazırlanacak platformun (android, ios, windows) sayısına göre değişiklik gösterir.

Mobil uygulama eğer yalnızca android telefon ve tabletlerde çalışacaksa o platformda çalışan cihazların ekran boyutlarına göre tasarımlar yapılır ve platformun kabul ettiği yazılım dili ile kodlanır. Bu uygulama aynı zamanda windows tabanlı cihazlar ve apple cihazlarda da çalışsın isteniyorsa bu cihazların kabul ettiği boyutlarda tekrar tasarımlar yapılır ve bu platformlarda çalışacak olan yazılım dilleriyle tekrar kodlanır.

Öncelik olarak mobil uygulama yapan firmalar konusuna gelmeden önce mobil uygulama nedir veneleri kapsamaktadır. Bunları dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Mobil uygulamalar kısaca mobilcihazlara uyumlu yazılımlar kullanılarak yapılan sistemlere mobil uygulama denir. 

Mobil uygulamalar; mobil web sitesi, mobil e-ticaret web sitesi, mobil tabanlı web yazılımlar ( mobilweb programlama ) vb. özel yazılımsal projeleri kapsamaktadır.

 

Mobil uygulama olarak genellikle piyasada Samsung mobil cihazlar için android mobil uygulamaApple cihazlar için ios mobil uygulama talep edilmektedir. Mobil uygulama yapan firmalar müşteri talepleri doğrultusunda Ar-ge çalışmaları yaptıklarından android uygulamaları ve ios uygulamalarıgeliştirme yapılmaktadır.

Mobil uygulama yaptırma gibi bir  düşünceniz var ise ilk yapmanız gereken mobil uygulama yapan firmalar araştırıp bu firmalar arasında seçim yapmak. Mobil uygulama yapan firmalar arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Sizin için en önemli olan husus mobil uygulamayı ne amaçla yaptırıyor olduğunuzdur. Bunun nedeni piyasada binlerce mobil uygulama yapan firmalar mevcuttur fakat bu mobil uygulama yapan firmalar dan çoğu profesyonel çalışmalar yapamamaktadır.

Eğer amacınız ve düşünceniz profesyonel bir mobil uygulama yaptırıp hizmet yapmayı planladığınız sektörlerde tercih edilen bir kalite sahibi olmak ise mobil uygulama yapan firmalar arasında seçim yaparken firmanın sizin isteklerinizi karşılayabilecek durumda olup olmadığını iyice araştırınız.

Mobil uygulama yapan firmalar arasında kıyaslama yapılırken genelde fiyat konusu gündeme gelir ve firmalar arasında fiyat karşılaştırması yapılır. Bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü yapılması gereken kalite ve fiyatı karşılaştırmaktır. Sadece fiyat esasına göre bir seçim yapıldığında arzu edilen bir kaliteye sahip olunamayacağı gibi istenilen hedeflere de ulaşması çok daha zorlaşmış olacaktır.

Bu nedenle iyi bir mobil uygulama yaptırmak ve hedeflerinize mobil cihazlar üzerinden kolayca ulaşmak için mobil uygulama yapan firmalar arasında seçim yaparken çok ama çok titiz davranmanız gerektiğini unutmayınız. 

Mag-Net Web Tasarım Şirketi olarak 2002 den bu yana müşteri memnuniyeti esas alınarak tüm çalışmalarımızı büyük bir titizlik içerisinde yürütmekteyiz. Bizi bize değil, müşterilerimize sorabilirsiniz.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis
Yükeniyor

TEKLİF FORMU

Teklif Almak İstediğiniz Hizmet


Bu kısımda teklif almak istediğiniz işten kısaca bahsediniz.